Thommessen řekl, že o kauze ho informoval loni v létě předseda českého parlamentu Jan Hamáček dopisem. „Z ústavních důvodů nemám vliv ani kompetenci to komentovat, je to záležitost ministerstva zahraničí. Věřím, že se tato věc řeší na mezivládní úrovni," uvedl předseda norského parlamentu. Kauzu se ale chystá na jednání zahraničního výboru norského parlamentu otevřít místopředseda norské Strany pokroku Per Sandberg. Podle europoslanece Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) chce interpelovat norského ministra zahraničí. Hochy v květnu 2011 norský úřad Barnevern odebral české matce a otci, žijí odděleně v pěstounských rodinách.
Thommessen do ČR přijel kvůli konferenci k připomínce 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Část programu věnuje i problematice sociálního začleňování, ve Štětí se seznámil s projekty města i základní školy v Ostrovní ulici, kterými se snaží zamezit sociálnímu vyloučení například dětí a mladistvých.
Šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se minulý týden sešel s norskou velvyslankyní v Praze Siri Ellen Sletnerovou. Předseda Senátu norskou velvyslankyni požádal, aby tlumočila svému ministerstvu zahraničí přání horní komory vyřešit případ Michalákových rychle, po právu a v zájmu dětí. Norské velvyslanectví před nedávnem k případu uvedlo, že norská sociální služba děti neodebírá bez vážných důvodů a že Eva Michaláková českým úřadům neposkytla úplné informace. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se obrátil kvůli kauze na předsedkyni norské vlády.
zdroj: ČTK