Včerejší akce byla součástí projektu Za varhanami litoměřické diecéze, jehož cílem je uvést v širší známost památné varhany, které jsou z nějakého důvodu ohrožené. Letos už se akce konala v červnu v kostele sv. Jana Křtitele v Újezdu pod Troskami, druhá v červenci v kostele Navštívení Panny Marie v Bozkově na Semilsku. Litoměřické biskupství také vydalo pexeso, jehož prodejem se snaží ohroženým nástrojům pomoci.
"Varhany pocházejí z přelomu 18. a 19. století a jsou dílem varhanářské rodové dílny Tauchmanů z Vrchlabí," uvedl Rejšek. Podle něj se na Litoměřicku a Českolipsku nachází více nástrojů z této dílny.
Jedinečnost těch liběšických tkví v tom, že se do značné míry zachovaly v původním stavu. Novější je jen přední řada píšťal, takzvaných prospektových, ty původní byly za válek zrekvírovány kvůli cínu a nahrazeny zinkovými. "Pak by se dalo diskutovat o některých píšťalových řadách uvnitř nástroje, tam jsou také učiněny některé zásahy. Ale pořád je to nástroj, který by byl restaurovatelný do původní podoby," řekl organolog.
Největším problémem varhan je v tuto chvíli červotoč. "Jsou velmi kriticky napadeny červotočem, a pokud se nepodnikne žádný krok k jejich záchraně, myslím, že jejich zánik je otázkou dvou desetiletí," podotkl. Zákrok, který by odvrátil zánik nástroje, by podle Rejška stál asi čtvrt milionu korun, kompletní restaurování ke třem milionům.
"Smyslem této akce není dojít k závěru, kde peníze sehnat, ale spíše vzbudit pozornost a vyvolat zájem o památky, které tu jsou," řekl Rejšek. Litoměřická diecéze je podle něj na vzácné varhany bohatá. Jmenoval například varhany v Březně u Chomutova, Radonicích u Kadaně, v Jezvém na Českolipsku či v Benešově nad Ploučnicí na Děčínsku.
zdroj: ČTK