Prezident Petr Pavel podal k Ústavnímu soudu (ÚS) dlouho očekávanou kompetenční žalobu. Oznámila to mluvčí instance Miroslava Číhalíková Sedláčková v tiskové zprávě. Představitelé soudu si jsou vědomi naléhavosti této věci, o přednostním projednání prý rozhodne plénum. Prezident v oficiálním vysvětlení poznamenal, že „vyloučení z delegace považuje za bezprecedentní a mimořádně nešťastný krok“. Premiér Andrej Babiš (ANO) podání žaloby respektuje, ale není to podle něj dobře.